Piața auto în declin, vânzările Dacia în creștere!

23 Septembrie 2019 - autoexpert

Piața auto în declin, vânzările Dacia în creștere!

În contextul în care piața auto în ansamblu, a înregistrat o scădere de 8.6%, înmatriculările de mașini ce poartă emblema Dacia, a crescut cu aproape aceeași cifră.

Mai cu seamă, Dacia și-a sporit vânzările cu 7.1%, ajungând la 46.968 de automobile, înmatriculate în luna august în toată Europa. Asta în timp ce, după cum vă spuneam, piața auto a mers în declin. Totodată a crescut și cota de piață a producătorului din Mioveni, urcând la 4.4% de la 3.7%, ceea ce vorbește despre un interes constant pentru brandul Dacia.

Ca și total, la nivel european, constructorii de automobile au reușit să convingă 1.074.169 de clienți să își cumpere o mașină nouă din showroom. Chiar dacă cifra nu este deloc mică, aflați că este cu 8.6% mai puțin, față de aceeași perioadă a anului trecut.

Revenind la Dacia, trebuie menționat și faptul că în cele opt luni ale lui 2019, au fost comercializate 412.669 de mașini, în creștere cu 10% față de anul trecut. Astfel Dacia se poziționează pe locul 13 în Europa, cu cele mai multe înmatriculări de automobile.

Topul este condus de Volkswagen, Renault și Peugeot!

LocConstructorÎnmatriculări 
ian-aug 2019
Înmatriculări 
ian-aug 2018
Creștere
[%]
1Volkswagen1.221.1441.319.664-7.5
2Renault721.126819.876-12
3Peugeot664.935680.595-2.3
4Ford654.779690.875-5.2
5Opel600.413619.366-3.1
6Mercedes585.215579.487+2.6
7BMW537.224536.589+0.1
8Audi536.950578.993-7.3
9Skoda524.574516.062+1.6
10Toyota503.785498.488+1.1
11Fiat467.028535.591-12.8
12Citroen450.588426.984+5.5
13Dacia412.669375.014+10%
14Hyundai376.700378.643-0.5%
15Seat362.965341.190+6.4%

Stiri Tag-uri

accidentaccidenteAgenţia Servicii PubliceAlfa RomeoalpineamenziANREANTAAudiAudi A3Audi A8Audi E-TronAudi Q8audi r8Audi RS4Audi vs BMWAurusAutostradaAvtoVazBaltiBelarusbentleybikebikesBMWBMW 2 SeriesBMW 3 SeriesBMW 5 SeriesBMW 7 seriesBMW 8 SeriesBMW i8BMW ix3BMW M2BMW m3BMW m4BMW M5BMW m8BMW vs MercedesBMW vs Porschebmw x2BMW x3BMW X4BMW X5BMW x6BMW X7BMW X8BotanicabrabusBrexitBucureștiBulgariabuying guidecarburantiCarte VerdeCăușeniCheryChinaChiril GaburiciChişinăuChryslerCitroenCNACodul ContraventionalComratcoronavirusCupracustom carDaciaDacia DusterDacia LoganDacia SanderoDacia SpringDatsunDetroit Auto Showdieseldrag racedrumdrumuldrumuriDubai Motor ShowDurleştielectricEUEuropeevFCAferrariFiatFISCFlorestiFordFord FocusFord MustangFord TransitFrankfurt Motor ShowfunnyGeelyGeneva Motor ShowGermaniaGermanyGiurgiuleștiGreat WallHavalHondaHonda CivicHonda CR-VHummerHummer H1HybridHyundaiHyundai Santa FeHyundai SonataHyundai TucsonIgor DodonIndiaInfinitiINPINSPIsraelItaliaItalyJaguarJeepJeep WranglerjobskiaKia Sorentokia soulKia SportageKia StingerLA Auto ShowLadaLada NivaLamborghiniLand RoverLand Rover DefenderLand Rover DiscoveryLeușeniLexusMașiniMaybachMazdaMercedesMercedes AMGMercedes C-ClassMercedes G-classMercedes S-ClassMercedes SprintermicrobuzeminimităMitsubishiMitsubishi OutlanderMoldovamotorcycleNissanNissan LeafNivaoff-roadoffroadOpelOpel CorsaOpel InsigniaOpel MokkaOrheiparcareParis Motor ShowPeresecinapermispermis de conducerepermise de conducerepermisul de conducerepermisului de conducerePeugeotPeugeot 208Peugeot 308peugeot 508pickupplăcuţe de înmatricularepolitiaPoliția de FrontierăPoloniaPorschePorsche 911Porsche CayennePorsche CaymanPorsche MacanPorsche PanameraPorsche TaycanpreturiPrimăria ChişinăuPSARange RoverrecallRenaultRenault CapturRenault CLioRenault DusterRenault EspaceRenault KadjarRenault KangooRenault Kigerrenault loganRenault Meganerenault sanderoRenault TalismanRenault ZoeRolls-RoyceRomâniaRusiaRussiaSculeniSeatSeat AtecaSeat LeonServiciul Fiscal de StatServiciul VamalSkodaSkoda CitigoSkoda EnyaqSkoda FabiaSkoda KamiqSkoda KaroqSkoda KodiaqSkoda OctaviaSkoda Scalaskoda superbSmartspy shotsSsangYongSsangYong RextonȘtefan VodăsubaruSubaru BRZsupercarsSUVSuzukiSuzuki JimnytaxătaxitechnologyTeslaTesla Model STiraspolTokyo Motor ShowToyotaToyota AvalonToyota CamryToyota CorollaToyota HighlanderToyota Land CruiserToyota PriusToyota Rav4toyota supraToyota YarisToyota Yaris Cross Adventuretransport publictuningUberUcrainaUKUngheniUnited StatesUSAused car buying guideVamavanVolgaVolkswagenVolkswagen GolfVolkswagen PoloVolkswagen T7Volkswagen TiguanVolkswagen TransporterVolvoVWVW AtlasVW CaddyVW GolfVW TransporterаварииаварияАвстрияавторынокБельцыбензинБуюканыВеликобританиявзяткаводительские праваГерманияграницадорогадорогиДТПимпорт автоИталияКишиневКишинэуКомраткоронавирускоррупцияКППЛадамаршруткиМолдовамотокроссобщественный транспортотзывпаркингпарковкапарковкиперекрытияполицияПольшаПриднестровьепродажа автопроисшествияпроишествияремонт дорогРумынияРыбницастатистикаСтрашеныСШАСынжерейтаксиТаможнятарифыТираспольтопливотранспорттроллейбусугонугон автоУкраинаУнгеныХынчештыценыштрафштрафыэвакуация автоэлектроавтоЯссы