A fugit de Poliție după ce a urcat beat la volan: Un tânăr riscă o amendă uriașă

Acum 5 zile, 7 ore - 16 Iulie 2026, stiri.md
A fugit de Poliție după ce a urcat beat la volan: Un tânăr riscă o amendă uriașă
A consumat două pahare de bere, a urcat la volan, iar peste câteva sute de metri a dat ochii cu oamenii legii. Este isprava unui tânăr de 20 de ani din satul Sălcuța, raionul Căușeni, care, după ce a văzut Poliția în față, a apăsat pe accelerație, încercând să fugă de la fața locului.

Incidentul s-a petrecut în după-amiaza zilei de marți, în timp ce tânărul, care consumase câteva pahare de bere, a urcat la volanul unui autoturism de marca Volkswagen.

Văzând Poliția în față, acesta a accelerat brusc și a luat-o pe o stradă din sat. A fost ajuns însă din urmă de oamenii legii și pus să sufle în aparatul Drager.

Pentru fapta sa, tânărul riscă amendă de până la 150.000 de lei și ridicarea permisului de conducere auto pe o perioadă de trei ani.

Acesta nu a vrut să vorbească în fața camerei de luat vederi, dar și-a recunoscut fapta în fața Poliției.

Support Ukraine